top of page

10 ZASAD PRACY W DOMU

Wyjaśnienie, na czym polega regularne ćwiczenie logopedyczne w domu?


Ćwiczenia w gabinecie neurologopedy nie wystarczą, aby zminimalizować zaburzoną mowę dziecka. Jedno spotkanie w tygodniu to za mało na pobudzenie prawidłowego rozwoju mowy. Niezbędne jest systematyczne kontynuowanie usprawniania zaburzonej mowy dziecka poza zajęciami gabinetowymi.
Pracę zawsze rozpoczynaj od ćwiczeń narządów mowy, tj. ćwiczeń oddechowych i ćwiczeń właściwego ułożenia oraz ruchów narządów mowy. Teraputa dopasuje odpowiedni zestaw do każdej ćwiczonej głoski. Podczas ćwiczeń wprowadzających sprawdź, czy dziecko pamięta o właściwym ułożeniu i sekwencji ruchów. Po upewnieniu się, że tak właśnie jest, możesz przejść do wymowy słów z ćwiczoną głoską. Jeżeli dziecko nie wypowiada słów, jest na etapie nauki rozumienia pojęć, często otwieraj jego zeszyt logopedyczny, wskazuj wklejone zdjęcia, obrazki i starannie wymawiaj wyrażenia dźwiękonaśladowcze bądź pełną nazwę.


           O czym należy pamiętać, kontynuując ćwiczenia logopedyczne poza gabinetem?


1. Zadbaj, aby ćwiczenia logopedyczne stały się częścią codziennego rytuału. Ustal stałą porę, dzięki temu odbędzie się bez zbędnej dyskusji, dlaczego teraz trzeba ćwiczyć, dziecko przyzwyczai się do rytmu i łatwiej zaakceptuje wykonywanie ćwiczeń logopedycznych. Powtarzalność gwarantuje utrwalenie i zachowanie umiejętności, jakie dziecko nabyło podczas pracy z logopedą.


2. Lepiej ćwiczyć krócej, ale kilka razy dziennie niż raz a długo. W ten sposób ćwiczenia nie będą takie nużące, a nawyków prawidłowego mówienia dziecko nabierze w sposób najbardziej zbliżony do naturalnych sytuacji. Częste wykorzystywanie ćwiczonych słów w mowie spontanicznej pozwala na szybsze utrwalenie się pożądanego nawyku mowy.


3. Zastąp wyrażenie „ćwiczenia logopedyczne” słowem „zabawa”, kiedy planujesz z dzieckiem pracę nad wymową. Czasem lepiej po prostu nazwać czynność, którą będziecie wykonywać: np. „będziemy gimnastykować buzię i język”.


4. Urozmaicaj naukę zabawą, a w zwykłe czynności włączaj naukę wymowy. Poproś dziecko, aby wykonywało miny przed lustrem podczas codziennych czynności higienicznych, spróbuj „przemycić” kilka słówek, ćwiczeń buzi w: w sklepie, na spacerze, podczas przygotowywania posiłku. Zachęcaj dziecko do rysowania i komentuj, co robi, opowiadaj o tym, co widzisz na obrazku. Zadawaj pytania. Innym razem poproś dziecko, aby powtarzało trudne słowa, kiedy koloruje lub bawi się czymś spokojnie. Dużo zależy od Twojej inwencji!


5. Ucz dziecko piosenek, wierszyków i wyliczanek. Dzięki swej melodyjności i rymom są łatwe do przyswajania. Zacznij od krótkich, nawet dwuwersowych form, by z czasem przechodzić do dłuższych. Dobrze jest łączyć rymowanki z rysowaniem, np.: Okienko… cztery nogi, szyja, głowa i dwa rogi, oko, ogon, wreszcie broda, no i koza wnet gotowa!


6. Rozwijaj prawidłową wymowę dziecka angażując wszystkie jego zmysły. Im więcej zmysłów dziecka angażujemy, tym większa szansa na szybsze i łatwiejsze rozwiązanie lub zminimalizowanie problemów z mową i komunikacją. Przykładowo, pobaw się w rozpoznawanie z zasłonietymi oczami przedmiotów, poproś o znalezienie obrazków przysypanych kaszą, w podróży wykorzystaj zabawę paluszkową, słuchajcie muzyki i odgłosów przyrody, a czasem zaproponuj zlizywanie czekolady z podniebienia twardego.


7. W czasie zabawy wcielajcie się w różne role. Zabawy tematyczne (np. w kucharza, czy sklep) nie tylko rozwijają wyobraźnię, lecz także uczą naprzemienności ról, zasad zachowania w określonych sytuacjach komunikacyjnych oraz poszerzają zasób słownictwa dziecka.


8. Nie wyręczaj dziecka w mówieniu. Nie przerywaj mu. Jeśli ma trudność z wypowiedzeniem wyrazu, pozwól mu spokojnie dokończyć, po czym powiedz ten wyraz jeszcze raz – poprawnie.


9. Starajcie się przystępować do ćwiczeń zrelaksowani (dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dziecka). Nie odkładajmy ćwiczeń na sam koniec dnia, kiedy wszyscy są zmęczeni. Trudniej wówczas współpracować i efekty też będą gorsze.


10. Bądź cierpliwy i konsekwentny. Nie wyśmiewaj dziecka i jego wady ani braku postępu. Czasami na pierwsze efekty terapii czeka się długie tygodnie. Konsekwencja w realizowaniu ćwiczeń logopedycznych w domu jest podstawą sukcesu!

"Nie ma nic ważniejszego niż praca nad rozwojem języka, komunikowania się słownego na każdym poziomie rozwoju człowieka" 
                         Antoni Balejko
Diagnoza logopedyczna / neurologopedyczna polega na ocenie stopnia rozwoju mowy osoby badanej.
 Poznaj 10 zasad   pracy w domu
Kontakt

Rosną Słowa

Hrubieszów 22-500

Sokalska 10

tel. 500 08 90 73

bottom of page